turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


AÇIK ÇAĞRI

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

28 KASIM 2021

Bir süredir partimiz Türkiye Sosyalist İşçi Partisi’ne seçimlere girme hakkını kazandırmak için yoğun bir çaba içindeyiz. Birçok il ve ilçeye ikinci ve hatta üçüncü kez gittiğimiz oldu. Emeklerimizin boşa gitmediğini de açıkça görmekteyiz. Bununla birlikte zamanla da yarıştığımız bir gerçek. Bu nedenle her il ve ilçeye üçüncü kez gidecek kadar ne zamanımız var ne de parti olarak biz bu mali yükün altından kalkabiliriz. Doğal olarak yürüdüğümüz bu örgütlenme yolunda sözü geçen il ve ilçelerde yereldeki arkadaşlara çok daha fazla görevler düştüğü bir gerçektir. Ancak bu demek değildir ki merkezi olarak çabalarımızı sürdürmeyeceğiz. Tabi ki de sürdüreceğiz fakat yukarda da söylediğim gibi zamanla yarıştığımızın da partililer ve parti dostları tarafından unutulmaması gerekir.

İstanbul başta olmak üzere, bütün Trakya’yı kapsayan çalışmalar yürüttük. Bu çalışmalara Ege’yi da katarak önemli saydığımız çaba ve girişimlerimiz oldu. Çoğundan da olumlu sonuçlar almaktayız. Şimdi sıra Antalya ve Eskişehir’de. İlk adım Antalya’dan başlayacağız örgütlenme çalışmalarımıza. Sonra Çukurova’yı kapsayacak ve Yolumuz Van, Diyarbakır ve Iğdır’a kadar uzayacaktır. Sonra sırasıyla Karadeniz illeri ve İç Anadolu gündemimize gelecek.

Örgütlenme çalışmalarının sanıldığı kadar kolay olmadığını biliyoruz. Öyle ki bir yer sorununu bile çözmek başlı başına mesele. Sosyalist parti olduğumuz için kimsenin bize yerlerini kiraya vermek istemediği gerçeği olduğu gibi mali yükünü de gözardı edemeyiz. Bu yüzden Yerelde bulunan arkadaşlarımıza söylediğimiz gibi çok iş düşmektedir. Arkadaşlarımızın bunu da bir görev olarak yerine getireceklerinden eminiz. Ancak işin ağırdan alınması demek amacımıza ulaşmamızı engelleyeceği için arkadaşlarımızın canla başla çalışmalarını gerektiriyor.

Ayrıca, şu iki telefon arandığında biz oradayız demektir. Bu telefonun birisi bana ait. 0535 240 14 79 diğeri de örgütlenmeyi birlikte yürüttüğümüz Derya Düşünür arkadaşımıza. Onun telefonu da 0539 401 11 81’dir.

AÇIK ÇAĞRI

Şimdi gelelim seçimlerde olası güç birliği sorununa. Türkiye Sosyalist İşçi Partisi’nden kimileri hiç söz etmese de parti olarak biz sol ve sosyalist solun seçimlerde güçbirliği yapmasından yanayız. Bunun için de görünen iki ittifakın dışında üçüncü bir ittifaka da gerek olduğu düşüncesindeyiz. Birinci ittifak cumhur ittifakıdır. İkincisi ise millet ittifakı. Birinci ile ikinciyi ayıran elbette farklılıklar vardım ama son kertede millet ittifakı da büyük ölçüde sol ve sosyalistlere karşı oldukça mesafelidir. Bunu da anlamakta zorlanmayacak kadar gerçekçiyiz. Çünkü işin içine sınıfsallık girdiği zaman görüldüğü gibi gerçekler konuşulmaktadır.

İşte bu yüzden açıkça üçüncü bir ittifaktan söz edebiliriz. Bu ittifakın içinde de HDP ve sol ve sosyalist partiler yer almalıdırlar. Böyle bir ittifak sağlandığında alınacak oylar elbette dile getirilenin çok üstünde olacaktır. Bugün HDP’nin alacağı oy oranını yüzde 8’lerde gösterenler yanılıyor elbette ama bu üçüncü ittifakla birlikte oy oranının yüzde 15’i aşacağı hatta iyi bir rüzgâr yakalanırsa yüzde 20’yi bulacağı da bir gerçektir. Evet, bugün sol ve sosyalist partiler tek başlarına seçime girseler alacakları oyun çok altında oy alacaklardır çünkü bu iktidardan bezen milyonlar büyük ölçüde oylarının boşa gideceğini düşündükleri için oy vermekten kaçınmaktadırlar. Eğer üçüncü ittifak kurulursa sol ve sosyalist partilerin üçüncü ittifaka taşıyacakları oy oranı da katlanarak artacaktır.

Üçüncü ittifak konusunda ve de güçbirliği konusunda zaman zaman bir araya gelindiğini dile getiren açıklamaların olduğunu duyuyoruz ancak bu bir araya gelişi kimin sağladığı hakkında yeterli bilgi sahibi değiliz. Çünkü ortada bir çağrı varsa görüyoruz ki bu çağrı bizim partimize yapılmış değildir. Bu yüzden de bize doğrusunu söylemek gerekirse bir çağrı merkezi arayışına çıkmak zül gelmektedir. Dün, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Tele1 ‘Gündem Özel’de Merdan Yanardağ’ın konuğuydu. Konuşma sırasında siyasi partileri ziyaret ettiğini söyledi fakat bu partilerin hangisi olduğunu biz CHP dışında bilmiyoruz. TSİP’e zaten böyle bir ziyaret olmuş da değildir.

Önümüzde hem parlamento seçimleri hem de Cumhurbaşkanı seçimleri vardır. Millet ittifakı bizim karşımıza Ekmelettin İhsanoğlu gibi birini çıkaracaksa birinci turda da oy vermeyeceğiz, ikinci tura kalsa yine de oy vermek zorunda değiliz. Ancak ikinci turda oy vereceğimiz bir adaya birinci turda da oy verir AKP ve Sarayın Cumhurbaşkanı seçimlerinde daha ilk adımda işini bitiririz. Yok, yeni Ekmelettin İhsanoğlu’larıyla karşı karşıya geleceksek o zaman da Parlamentoda 400 sayısını muhalefetin bulması için üçüncü ittifakta çok büyük bir enerji ile çalışır ve amacımıza ulaşmak için elimizden geleni yaparız.

Sanmıyorum ama TSİP üçüncü ittifakta kendisine yer bulamaz ise ya seçime girme hakkını elde eder seçimlere tek başımıza gireriz ya da her ilde bağımsız adaylarla seçimlere katılırız.

TSİP öyle tarihi kendisiyle başlatan bir parti değildir. Hele küçük burjuva burnu büyüklüğü ile hiç mi hiç hareket etmez. Sol ve sosyalist hareketleri de bilir, bu hareketlerin tarihini de. Neden ve hangi alanlarda güçbirliği yapılır ya da yapılamaz bu gerçeği de en iyi içselleştirmiş ülkenin en eski partilerinden biridir. Dolayısı ile her koşulda içine sindirebileceği ve sosyalizmle çelişmeyen iş ve güç birliklerine kapalı bir parti değildir.

Yok ille de bütün çabalarımıza karşın istediğimiz olmuyorsa ki bu bizden kaynaklanan bir durum olmayacak işte o zaman da TSİP önümüzdeki seçimler dahil, Ya Roma’ya Girecek Ya Da Roma’ya girmenin bir yolunu bulacaktır.


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA