turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


AFGANİSTAN’I DOĞRU DEĞERLENDİRELİM

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

17 AĞUSTOS 2021

Afganistan’ın bu duruma gelmesinin nedenini kısaca özetlersek şunları söyleyebiliriz. Emperyalist dünyanın insanlık düşmanı politikaları, bu politikalara teşne dinci gericilik ve feodallerin yarattığı ders alınması gereken korkunç bir öykü. Dolayısı ile Afganistan gibi mazlum ve önemli bir ülke emperyalistler ve yukarıda saydığımız işbirlikçi güçlerce böyle bir noktaya getirildi ve bugün Afganistan dinci gericiliğe teslim olduysa nedeni de açıkça budur.

ABD emperyalizmi Yeşil Kuşak stratejisini oluştururken Taliban’ı kurdurttu. Bu uzun öykü hepinizin bildiği gibi korkunç bir sonla bitti ve başkalarının uydusu konumundaki Taliban dinci, gerici ve insanlık düşmanı yüzüyle Afganistan’ı ele geçirdi.

Ülkemizdeki süzülmüş, bu tür örgütlere yakın İslami gruplar işte bu yüzden neredeyse zil takıp oynayacaklar. Erdoğan’ın bile “inancıyla ters bir yanımız yok” dediği Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmiş olması sonrasında ise neler olacağının ipuçlarını veriyor. Bir kez Afganistan’da Taliban’ın iktidarı ele geçirmesi diyebiliriz ki Asya’da tüm taşları yerinden oynattı.

Başta ABD olmak üzere Batı emperyalizmi bu sonun açıktan hazırlayıcısıdır. Çünkü onların ajandasında hep İslami anlayışları kaşıyan “Ilımlısı” “radikali” çok da dert etmedikleri kesimlerle kurdukları en üst düzeyden çıkar ilişkileri ile denilebilir ki bütün İslam coğrafyası bunları eliyle zehirlenmiştir.

Taliban neye nasıl bakıyormuş, hiç mi hiç önemli bile değildir. Çünkü onların kitabında kadın hepten yeryüzünden silinmiştir. Zaten Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirir geçirmez yayınladığı bildirilerden birinde kadınların sokağa çıkamayacağı vaaz edilmiş yanına de erkekle çıkabilir hükmü eklenmiştir. Şeriatçı Taliban Kabil’e girer girmez hükmünü vermiş kadınlar burka giyecek, recm edilebilecektir. Bugün Afganistan Taliban’ın elinde şeriatın karanlığına düşürülmüştür ne yazık ki.

Amerika Afganistan’dan çekildi ancak çevre ülkeleri için de yerini büyük bir tehlikeye bırakarak. Rusya bundan böyle Afganistan’la daha çok uğraşmak zorunda kalacak gibi görünüyor. Çin ise Afganistan’ın yönetiminin Taliban’a geçmesinden sonra inisiyatif Asyalılara geçti yönünde bir açıklama yapsa da Çini de doğrudan ilgilendiren sonuçları olacağı kesin.

Şu ülkelerle Afganistan’ın komşuluğu var. Pakistan, Türkmenistan, İran, Özbekistan ve Çin. Bu durumda bulunduğu konum itibariyle Afganistan stratejik bir noktaya oturuyor. Afganistan’ı önemli kılan şey de bu.

Afganistan’dan çekilen ABD bu sorunu Rusya ve Çin’in kucağına atıvermiştir. Böylece ABD küresel düşman saydığı Rusya ve Çin’e uğraşabilecekleri yeni bir sorun bırakmış bulunmaktadır. Bu yüzden her iki ülkede bundan böyle daha çok radikal İslam’ın hedef tahtasında olacak. Zaten Çin’in bu bağlamda Uygurlarla başı dertte. Rusya ise Orta Asya’dan Kafkasya’ya kadar uzanan coğrafyada İslami terör örgütlerinin hareketlenmesinden önemli ölçüde endişe duymaktadır.

Bugüne kadar Çin hemen her yerle ticari ilişkileri olan ülke olarak işine baktı, bundan sonrasında ise işler değişebilir. Çin daha büyük bir sorunla uğraşmak zorunda kalabilir. Çin bundan sonra ne yapar, ne gibi askeri hareketlere kalkışır, kalkışır mı hepimiz göreceğiz de öyle görünüyor ki ABD’nin tam da istediği budur.

Eskiden daha katı davranan Taliban dünya ülkeleriyle ilişki kurmaya hevesli görünüyor. Daha şimdiden bu yönde açıklamalar bile yapmaya başladı. Siz buna çalıyı dolanma siyaseti de diyebileceğiniz gibi siyasal İslam kurnazlığı da diyebilirsiniz.

İlişki kurma konusunda AKP ve saray iktidarı oldukça istekli görünüyor fakat Taliban, AKP ve saray iktidarının isteklerine halen bir karşılık vermiş değil. Daha önce İstanbul buluşmasını geri çeviren Taliban, bu ayın başında Doha’da ki toplantıya da AKP ve saray iktidarı temsilcilerini çağırmadı. Kuşkusuz Erdoğan ve Yeni Osmanlı düşleri görenlerin de Taliban heveslerini kursaklarında bıraktı bırakmasına da AKP ve saray iktidarı selin önündeki kütükten ne kaparsam kar hesabıyla şaşırtıcı politikalarına bundan böyle de kesinlikle devam edecektir.

Bir genelleme yaparsak bu İslami örgütlerin hepsi birbirinden beter. Boko Haram örgütü, Ebu Sayyaf, Nahda İhvan vd. hepsi aynı soyun soyu.

ABD’nin durumu tıpkı Vietnam’dakine benzese de asıl burada en büyük tehlikelerle karşı karşıya kalan Afganistan oldu. Geleceği belirsiz, kitle katliamlarının yaşandığı bir Afganistan’la dünya karşı karşıya kalacak. Açıkça söylersek emperyalist/kapitalist dünyanın ve dinci gericiliğin üzerine çullandığı Afganistan’da kesinlikle büyük insanlık dramları yaşanacak. Bütün İslam coğrafyası benzer acılar ya yaşıyor ya da yaşamaya aday. Bu durumda da bütün ilerici güçlerin bu çağdışı, zorba anlayışlara karşı uyanık olmaları bir yana güçlerini birleştirerek ve dayanışmalarını arttırarak baş edebilirler.

Yoksa Radikal İslam karanlığı her ülkenin kapısını çalabilir.


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA