turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


SİZİ KIŞKIRTICILAR SİZİ

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

31 TEMMUZ 2021

Aydınlık gazetesi ve Vatan Partisi çevresinin kışkırtıcılıkta eline kimsenin su dökemediğini bilmeyen yoktur. Bu parti ve çevresi her fırsatta HDP’nin kapatılmasını cansiparane bir şekilde savunmakla kalmamış kışkırtıcılıkta da başı çeken bir rol üstlenmiştir.

Bazı gerçekler olmasa belki de çok azımız Perinçek’e Sedat Peker’in amca diye hitap ettiğini bile bilmeyecektik. Ortaya birtakım çelişkiler çıktı da bu gerçeği de öğrenmiş olduk.

Ülkede yanan ormanlarla ilgili başlık atan Aydınlık neler yumurtlamamış neler.

Şu başlılığa bakın bir; “HALK HDP/PKK’YI SUÇLUYOR … YETKİLİLER; UZMANLAR, AFAD, AKUT, İTFAİYE, KÖYLÜLER… ORTAK ŞÜPHE SABOTAJ”

Ortada bu durumu kanıtlayacak bir kanıt var mı? Yok. Peki, kim imiş bu yetkililer, uzmanlar, AFAD, AKUT, itfaiye, köylüler? Böylesi uyduruk ve sansasyon yaratan başlıkları Aydınlık gazetesi niye atar hiç düşündünüz mü? Bu gibi başlıkları atar da niye işin içinde basbayağı rantçıların ve vurguncuların olabileceğini aklına bile getirmez. Sizce Aydınlık bu provokasyonla nereye varacağını umar? Ama biz yine de ön açıcı bir açıklamada bulunalım.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar şu açıklamayı yapmış.

“…Geçtiğimiz günlerde Afyon’da, Ankara’da, Konya’da benzer ırkçı saldırılar yaşandı. İktidar tedbir almak yerine saldırı zeminini güçlendirecek politikalar izlemeye devam etti". Saldırıyı kınadıklarını belirten Sancar, "Biz HDP olarak Kürt halkına yönelen bu ırkçı saldırıları göğüslemek için mücadelemizi kararlılıkla devam ettireceğiz, ama tekrar ediyoruz ortada ciddi bir kaos planı var, bu planın hedefi Kürtler üzerinden bu ülkede ortak yaşamın temellerini yok etmektir." Diyor. Yaşananların her biri bir yetkilinin ya da ne bileyim kendini bilmez birilerinin yaptığı kışkırtıcı açıklamalar sonucu yaşanmışsa ormanların yakılması ile ilgili kışkırtıcı tutum ve davranışlar niye bu tür ırkçı saldırılara yenilerini eklemesin ki? Zaten Vatan Partisi ve Aydınlık çevresinin yapmak istediği de bu değil mi?

Aydınlık, kışkırtmasını Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Serdar Üsküplü’nün üzerinden devam ettiriyor. “Eş zamanlı olarak 4 ayrı noktada başlayan Manavgat’taki yangına karşı yeşil vatan mücadelesi devam ederken sabotaj şüphesi güçlendi. Halk teröre işaret etti, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Serdar Üsküplü, ‘HDP kapatılmadan bu yangın sönmez’ dedi. Diye devam etmiş. Sizce böyle bir kışkırtıcılık neye hizmet eder?

Konu ile ilgili gerçekleri Sedat Peker kavramış ve de uyarıcı twitler atmış fakat niyeyse Peker’in amca dediği Perinçek, partisi ve gazeteleri Aydınlık kışkırtıcılığı doludizgin devam ettiriyor her niyeyse.

Konya’da Kürt kökenli yurttaşların katledilmesini olağanmış gibi gösteren zihniyete karşı HDP Eş Başkanı Mithat Sancar bir çağrıda bulundu ve bütün muhalefet partilerini kendisiyle birlikte Konya’da olmaya çağırdı. Evet, bunca gerçekler gün gibi ortadayken Aydınlık ve Vatan Partisi çevresinin MHP ile yarışan açıklamalarının iyi anlaşılması gerekir bizce. Bu yüzden her iki yapıyı da iyi anlıyor tanılarını da koyuyoruz. İkisi de katıksız faşisttirler çünkü…

Sancar diyor ki;

“Yarın benimle birlikte geniş bir heyet Konya’da olacak. Bütün muhalefet partilerinin liderlerini ve demokrasi güçlerini de aynı tavrı sergilemeye çağırıyoruz. Onları da yarın Konya’ya bekliyoruz. Bunlar öyle kişisel husumet, çıkar, münferit öfke ile açıklanabilecek olaylar değildir. Tersine sistematik bir planın adım adım hayata geçirilen vahşi uygulamalarıdır. Hep birlikte yeter diyelim, faşizme ve ırkçılığa hep birlikte dur diyelim."

Bu tutumu Türkiye Sosyalist İşçi Partisi olarak elbette destekliyoruz. Eğer yetişebilirsem partim adına orada da olacağım.


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA