turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


“VERESİYE VERE VERE KALMADI KALMADI”

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

07 OCAK 2020

Bu oyun havasını hepiniz bilirsiniz.

“Veresiye vere vere kalmadı kalmadı Allah canımı almadı almadı”

Birçokları Amerika’nın indi bindi hallerini demokrasi sanıp övgüler düzer. Oysa ABD’de gerçek anlamda demokrasinin D’sinden bile söz edilemez. Daha da önemlisi demokrasi demek salt seçimlerin yapılması, Cumhuriyet Parti kazanırsa onun iktidarı alması, demokratlar kazanırsa iktidarın demokratların eline geçmesinden ibaret değildir.

ABD bir yandan polis devletidir diğer yandan da burada geçerli olan Pentagon hükümleridir. ABD’de yaşayan milyonlar içinse yaşam öyle herkesin atıp tuttuğu gibi çok da güzel geçiyor değildir. Bugün siyahlar ve göçmenler ağır yaşam koşulları altında ezilmekte, sıradan Amerikan halkının da durumu hiç de parlak değildir. Sokaklar evsiz insanlarla doludur. Gecenin bir saatinde ABD’nin büyük kentlerinin birçok sokak ve caddelerinde hemen hiç kimsenin can güvenliği bile yoktur. Polisin öldürmeye varan keyfi davranışlarına sık sık tanık oluyorsak bu da boşuna bir şey değildir.

İyi de ABD bu noktaya nasıl geldi? Biliyorsunuz dünyayı kasıp kavuran, soyup soğana çeviren ABD’nin kapitalist/emperyalist sistemi için işin içinde ABD yurttaşı varmış çok da önemli değildir. Sistemi tehdit eden örgütlü kim ya da kimler varsa hepsi bizzat ABD polisi ve silahlı kuvvetlerinin tehdidi altındadır. En küçük bir tehlikeli çıkış bile ABD’de şiddetli bir şekilde bastırılır.

Bununla birlikte ABD, dünyanın dört bir yanına demokrasi götürmek savı ile ünlüdür. Tamam, hepimiz biliyoruz dünyanın hiçbir yerine ABD aracılığı ile demokrasi falan götürülmemiş aksine faşist ve diktatöryal uygulamalar egemen kılınmıştır fakat birçoklarımız hiç değil ABD’de demokrasi var, yaşam düzeyi çok yüksek, herkesin aşı, işi var diye düşünüyordu ama bütün bunların koskoca bir yalan olduğu da en küçük bir durumda bile ortaya çıkması engellenemedi.

Ne zaman Amerika’da bir olay yaşansa, milyonlar sokağa dökülür ve pek çok mağaza ve işyerleri yağmalanır. Bu salt ahlaki değer yoksunluğundan değildir elbette. Çünkü ABD’de yoksulluk ve eşitsizlik dünyanın pek çok ülkesinden bile kat kat fazladır.

Ama bizim burada asıl anlatmak istediğimiz şey ABD kapitalist/emperyalist sisteminde demokrasi aramanın beyhudeliğidir. Bununla birlikte ABD yöneticileri sanki kendi ülkelerinde demokrasi tavan yapmış gibi konuşur ve hangi ülkenin canına okunacaksa oraya demokrasi götürmekten söz edilir ya işte ABD demokrasi götüre götüre kendi ülkesinden bir şey bırakmamış. Durum bu olduğu için de ABD demokrasi açısından tamtakır kuru bakır olarak kalıvermiş. Yazımızın başlığında da söylediğimiz gibi ABD’nin “Veresiye vere vere kalmadı kalmadı / Allah canımı almadı almadı” bir hali var.

Trump nasıl bir kimliğe sahip?

Irkçı, Ku Klux Klancı birisi. Amerika’da başkan seçildikten sonra yapıp ettikleri ortada. Ama hakkını yemeyelim Trump bir gerçeği bütün dünyanın gözünün içine adeta soktu. O da ABD’de demokrasinin falan olmadığı. Seçimlerin sonuçlarını büyük tekellerin belirlediği. Bildiğiniz gibi Trump zengin. Zenginliğine güvenerek seçimlerde ve sonrasında hamle üstüne hamle gerçekleştirdi fakat ABD’nin büyük tekellerinin Trump gibi adamların zararını gördüklerini düşündükleri için ağırlıklarını demokrattır diye değil Biden’a daha kendilerine istikrar açısından uygun buldukları için seçimi kazanmasını sağladılar. Trump’sa bende güçlüyüm diyerek yandaşlarını her fırsatta sokağa çağırdı. Oylarımızı çaldılar sözü üzerinden yürüyerek son bir deneme yapmaya kalkıştı ve yandaşlarını Beyaz Saray ve Kongre binasının önünde toplayan Trump yandaşlarına kongre binasını işgale varan hareketlerde bulunmaları için sözler sarf etti. Dolayısıyla önce 1 gün daha sonra da Washington’da 15 gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Şimdi dünyanın pek çok kapitalist ülkesi ve Batı’nın saldırı ve savaş örgütü NATO Amerika’da yaşanan olaylar için sükûnet çağrısında bulunuyorlar.

Eee ne yapacaklar başka?

Öyle ya sıra kendi ülkelerine de sıçrarsa kapitalizmin hali nice olur değil mi? Ama bir de olayların ABD’de başka eyaletlere sıçrama tehlikesi var ki bekleyip onu da göreceğiz nasıl olsa…


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA