turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


EKMEK KUTSALDIR

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

16 ARALIK 2020

Oldum olası halkımız için ekmek her dönem kutsal olarak görülmüştür. Bu yüzden de yere düşmüş bir ekmek kırıntısını görsek alır, öper ayaklar altında kalmasın diye yüksek bir yere bırakırız. Çükü halkımızın sülalesinin yaşamı yokluk yoksulluk içinde geçmiş kıtlıklar yaşadıkları dönemleri olmuştur.

İşte bu yüzden AKP ve saray iktidarı ile birlikte ülkemiz şimdiye kadar olmadığı kadar çok ekmekten söz etmekte, ekmeksiz kalmanın korkusuyla korkulu rüyalar görmektedirler.

Bu iktidar dışardan gelen borç paraların üstüne çökünce hız kesmeden geçmiş iktidarları eleştirdi. Özellikle de CHP iktidarı yani tek parti dönemini ele alıp koşulları da hiçe sayarak öyle bir eleştiri sağanağı patlattı ki aç kalma korkusunu hiç yaşamamış olan kuşaklar bile korkuya teslim olup AKP iktidarının yaptığı eleştirilerin peşine düştüler. Şimdi ise borç para denizi bitti. Merkez Bankası’ndaki kötü günler için ayrılan paralar bile suyunu çekti. Kurulan Varlık Fonu’na devredilen kurum ve kuruluşlarda neler oluyor haberimiz bile yok. Dışardan para da gelmiyor yatırım da cızlamı çekmiş durumda. Çok ağır koşullarla Londra finans çevrelerinden alınan paralar var ki astarı yüzünden pahalı.

Uzatmayalım deniz bitti ve ülke insanı kuru ekmeği AKP ve saray iktidarı döneminde bulamaz hale geldi. Bu yüzden de şimdi en çok kuru ekmeği konuşuyoruz. Tıpkı kıtlık günlerine geri dönmüşüz gibi.

Ülkemizde işsizlikten tutun da emeklerinin karşılığını alamayanların ve çalıştıkları paraları bile ödenmeyenlerin feryadı koskoca ülkeyi sarsar hale geldiği için kuru ekmek eleştirisi tüm olumsuzlukları ifade eder halde muhalefet çevrelerince dile getiriliyor ve iktidar köşeye sıkıştırılıyor ama iktidar gerçekte uçmuş. Halkın içinde bulunduğu durumun analizini bile yapacak konumda değiller.

Herkes en zor koşullarda çalışmayı bile ekmek parası kazanmak için göze alır. En tehlikeli işleri bile ekmek parası için takmayan milyonlarca yurttaşımız emekçimiz vardır. Düzen öyle bir düzendir ki tüm zalimliğini bile ekmek parası adı altında yumuşatarak kabul ettirir insanlarımıza.

Erdoğan, konuşmasında gazetecilere rahatlıkla “Siz evime ekmek götüremiyorum diyenlerin söylediklerine inanıyor musunuz” diye sorarken Türkiye’de geçinemiyor olmanın bile sınırlarının aşıldığından bihaber davranıp gerçekler bilinsin istenmiyor. Kaldı ki mecliste yapılan kuru ekmek tartışmaları örneğin AKP Denizli Milletvekili Şahin Tin’in gerçeğinde öyle bir noktaya gelmiş ki bunlara ne söylense azdır bizce.

Dedik ya köylü kurnazı kafa taşıyanlar bundan 70-80 yıl öncesini ele alıp CHP’yi ekmek üzerinden ve karneye bağlanmış olmasından yerden yere vururken kendilerinin nasıl bir bolluk yarattıklarını halkın kafasına kazımak istiyorlardı ama olmadı işte. İşler hiç de sanıldığı kadar iyi gitmediği gibi gerçekten de halk kuru ekmeğe de, kuru soğana da muhtaç hale geldi. Her ne kadar AKP ve saray iktidarı özellikle de CHP’yi ekmek ve karne üzerinden yine de vurmaya çalışsa da yaşadığımız gerçekler ister istemez bugünkü durumun geçmiş üzerinden üstünün örtülmesini sağlayamıyor. Korkutarak da elde edilecek bir şey kalmadığı için namlu tetiği çekenin elinde dağılıyor artık.

Ekmeğe eğer bu kadar kolay ulaşılabiliyorsa ne diye belediye ekmeklerinin önünde insanlar sıraya giriyor? Onca zaman Bahçeli’nin “Askıda ekmek” kampanyasını biz niye tartıştık? Yoksa bütün bu gerçekler iktidarı kötülemek için birileri tarafından mı uyduruluyor? Evet, ekmek sorunu var, hem de bu sorunu iktidarının 19. Yılının içinde olan AKP ve saray iktidarı yarattı. İktidar ekmek tartışmasını ne kadar yokmuş gibi ele alır ve bunun üzerinden ne kadar zıplarsa zıplasın gerçeklerin üstü örtülemez haldeyse, üstelik de AKP ve saray iktidarının her anlamda izlediği politikalar yüzünden ekmeğe olan muhtaçlığımız daha da artıyorsa kabul edelim ki ekmek tartışması salt ekmek tartışmasından ibaret değildir. Bu tartışma aynı zamanda pili bitmiş bir iktidarın sorunları daha da arttıracağının büyük resmini herkese bir güzel gösterdiği içindir ki konu gündemden hiç düşmeyecek. Ta ki AKP ve saray iktidarı iktidardan gönderilinceye dek.

Öyle ya milyonlarca işçi ve emekçi halkımız karnını ancak ve ancak ekmekle doyurabiliyorsa ki gerçek durum budur.

Geniş halk yığınlarını da o ölçüde ilgilendirmekte olduğu için ekmek aynı zamanda da kendini bilmez bir iktidarın işbaşından halkın oylarıyla gönderileceği içindir.


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA