turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


NE KADAR DA İKİYÜZLÜSÜNÜZ

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

16 MART 2020

Her şeyi biliyorsunuz. Gazetecilik de sizin işiniz, tıp da. Savaş demiyorum bile. Çünkü doldurduğunuz televizyon ekranlarında öyle bir konuşuyorsunuz ki sanırsınız her biriniz birer kurmay heyeti başkanı. Zaten ekonomi de sizden soruluyor. “Bakın işte burası çok önemli” diyeninizi de biliyoruz. Nasıl düze çıkacağımızı ya da çıkamayacağımızı söyleyeninizi de. Coğrafya bilgisi sizde, felsefe sizin alanınıza giriyor. İnsanlık tarihi mi yalamış yutmuşsunuz. Dini konularda ise bir kanadınız eksik üfürsek uçup gideceksiniz. Öyle bir hale geldiniz ki eleştiri yapmaktan bazılarınız cırcıra tutulmuş gibi. İşin kötüsü nedir biliyor musunuz, eğer bir ülkede demokrasi yoksa insanlar ağır baskı altında iseler, sömürücü takım zam yapıp duruyor ve de halka yaşamı zindan ediyorsa söz yine size düşüyor. Sanki halktan yanaymış gibi kendinize bir konum yaratıyor ve pompaladığınız popülizmle birlikte halkın sözcüsü kesilip ahkâma tıpkı dinciler, faşistler ve halkın derisini yüzenler gibi devam ediyorsunuz. İçinizden bazıları çok da uslandı. AKP ve saray iktidarı tarafından uslandırılıp yeniden bir yerlerde söylemeye başlayınca sanki bulunmaz Hint kumaşı yerine geçtiler.

Bazılarını kesinlikle bu yaptığım eleştirilerden uzak tutarak diyorum ki yeter be artık yeter!

Bu ülkenin insanlarının canına tak etti anladınız mı tak etti.

Daha düne kadar AKP ve sarayı eleştirmekten dilleriniz şiştiydi fakat ne olduysa birden Corona virüs sizlere de ağız değiştirdi. Kiminiz Recep Tayyip Erdoğan’ın o bildiğimiz beceriksiz ve işe yaramaz bakanlarında hikmet bile bulmaya başladı. Oysa Çin’de virüsle ilgili kara senaryolar yazılırken bizimkiler Umre’ye şeytan taşlamaya gidenlere bile gidemezsiniz diyemeyip seyrettiler. Şimdi oradan gelenlerde corona virüs kuşkusu varmış ne gam? Tedbir alınmadı demiyorum ama alınan tedbirlerin çoğu göstermelik. Örneğin gece yarısı yurt boşaltılıp buralara Umre yolcularının getirilmesi de bir başka çıkışsızlık.

Evet, bazı gazeteciler bugüne kadar yapıp ettikleri eleştirileri bitirmiş görünüyorlar. He mi de iddia ediyorum bu virüs var ya bazılarının imdadına bile yetişti diyebilirim. Öyle ya kim iktidarı eleştirse yallah cezaevini boyluyor. Şimdi durum değişti. Corona varken kalkılıp da zamlarmış, işsizlikmiş, işten atılmalarmış, baskıymış, zulümmüş, savaşmış, çalma çırpmaymış, adaletsizlik ve hukuku takmamaymış konuşulsun da başları belaya mı girsin bazılarının. Şimdi bazıları da modaya uyar gibi uymuşlar, konuşup duruyorlar corona virüsü. Adamalar ekrandan azıcık uzak kalsalar twitterları bilmem neleri var. CHP İstanbul Kadın Kolları genel kurulunu yapmış ya İsmail Saymaz doğruya doğru, eğriye eğri dediğini göstermek için hemen basmış eleştiriyi CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıolu’na. Canan Hanım’da doktor duyarlılığı ve titizliği ile bir genel kurul nasıl yapılırmış yanıtını vermiş. Sonra diğer eleştiriler geldi.

Artık birçoğunuzun popülizminden gına geldi. Çabucak alan değiştirmenize kızmayacağız da ne yapacağız? Sizler niye her konuyu bilmek zorunda duyumsuyorsunuz kendinizi? Corona virüs önemsiz değil önemli elbette ama biz gördük ki bu konuda ekrana çıkan ve görüşlerini belirten çok değerli bilim insanları var. Bizler onlardan aldığımızı aldık zaten. Sizler niye yapmanız gerekeni değil de üzerinize görev olmayan konuları yükümlenip dan dun edip duruyorsunuz?

Muhalif ya da değil hangi kanalı açsak corona virüsten başka konuşulan bir şey yok. Halk nasıl yaşıyor farkında mısınız? Elektrik, su, doğalgaz fiyatları mı düştü? Ulaşım bedava mı oldu? Kolonyaların bile fırsatçıların elinde kaça çıktığını biliyor musunuz siz? Uzatmayalım, kapitalizm insanların iliğini, kemiğini sömürmekten vaz geçti de eşit, kardeş bir toplum mimarlığına mı soyundu yoksa? Ya da ne bileyim bugüne kadar yeryüzündeki insanlara kapitalist emperyalist sistemin yaşattığı akıl almaz acılar görüldü, sistemin ağababalarının vicdanı mı kanadı ya da ne bileyim adil bir dünyanın eşiğinden adımımızı atmak üzereyiz de biz sosyalistler mi farkında değiliz? Gerçi aranızda böyle bir şeyler olabilir düşü de görenler yok değil hani de sizler halkı ve bizleri kandırmak mı istiyorsunuz?

Dünyanın her yerinde kapitalist farfaracılar ortalığı toz duman ettiler ya bunların hiçbirine gerek yok. Sizler değil de eğer işbaşında komünistler olsa var ya bu corona virüs denilen şey akşamdan sabaha temizlenir atılır demiyorum ama kesinlikle kısa bir sürede yok edilip etkisizleştirilir. Sizin niye bizim kolaylıkla yapabileceğimiz bir şeyi yapamayacağınıza gelince; zihniyetiniz yüzünden desek nasıl olur ha nasıl olur? Çünkü sizler böyle bir tehlikede bile 5 liralık kolonyayı 30-40 liraya satacak kadar fırsatçısınız fırsatçı. İlaç şirketleriniz pusuda bekliyor. Bir maskeyi bile vurgun aracına dönüştürmek sizin işiniz. Kapitalizmin çarkı var ya çarkı başka türlü döndürülemez çünkü.

İlerici, demokrat, devrimci ve hatta sosyalistim diyen bazı kimseleredir sözüm.

Sizleri kırmak istemem ama yeter be kardeşim, sizler de bu halk düşmanı sistemin laklakçılarına benzemek zorunda mısınız?

Niye bütün ekranları corona virüs olayı ile sınırlamaya kalkıyorsunuz?

Bırakın ekranlara namuslu, bilimi kendisine kılavuz edinmiş bilim insanları çıksınlar ki onları dinleyelim.

Sizler de işiniz neyse onu yapın! Kendinizi bazıları gibi her şeye kadir yerine koymayın.

Bu şekilde hem kendinize hem de halka iyiliğiniz dokunmuş olur.

Yoksa bu kafa size daha çok arpa çiğnetir bilmem anlatabildim mi?

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA