turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


HDP’NİN KARARI

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

21 KASIM 2019

20 Kasım günü HDP’nin kayyumlarla ilgili toplantısı vardı. Bu toplantıda toplantıya katılanlar kayyum atamaları ile ilgili geniş bir şekilde bilgilendirildi. Bilgilendirmenin arkasından söz alan ama parti üyesi olmayan Oya Baydar ve Nesrin Nas gibi kimselere söz verildi. Ayrıca parti Eş sözcüsü ve bazı Belediye Başkanları da konuşmalar yaparak yaşananlarla ilgili görüşlerini belirttiler.

Söz alan kimseler HDP’nin hem belediyelerden, hem de meclisten çekilmelerine yönelik isteklerin yerinde olmayacağını çünkü alanın tamamıyla AKP ve cumhur ittifakına bırakılmış olacağını ve zaten de iktidarın bunu istediğini belirterek konuya açıklama getirdiler.

Daha sonra söz alan HDP Eşbakanı Pervin Buldan ve Sezai Temelli ise birer konuşma yaptıktan sonra HDP’nin çekilmeme gerekçelerini dile getirip erken seçime gidilmesi isteğinde bulunarak sözlerini tamamladılar.

Gerçekten de geldiğimiz noktada HDP’ye karşı yürütülen sindirme hareketi ile birlikte HDP’nin açık siyasetten koparılarak tasfiyesi yönünde adımlar atıldığını apaçık görmekteyiz.
2016 yılından bu yana atanmış olan AKP kayyumlarının belediye hizmeti olarak halka ne verdiğini, neler uyguladıklarını ve belediyeleri nasıl babalarının çiftliği gibi kullanarak belediyelere zarar ettirildiklerini hemen hepimiz görmekteyiz.

31 Mart 2019 seçimlerinin hemen arkasından da AKP ve saray iktidarı kayyum politikalarına devam edeceğini daha ilk adımda göstermiş ve hiç zaman geçirmeksizin bu yönde arka arkaya kararlar almıştır. Dikkat edilirse HDP’ye karşı yürütülen tasfiye hareketi salt HDP’li belediyelerin kayyuma teslim edilmelerinden de ibaret değildir. Aynı saldırı HDP milletvekillerine de yapılmakta, milletvekillerinin milletvekillikleri düşürülerek cezaevine gönderilmeleri sağlanmaktadır. Şu an mecliste bulunan pek çok HDP milletvekili hakkında da durmadan fezlekeler hazırlanarak oyun bütün çıplaklığı ile sürdürülmektedir. Halen Selahattin Demirtaş ve diğerleri içerdedir.

Böyle bir durumda HDP seçmeninin öfkelenmesinden doğal bir şey yoktur. Ancak siyaset içinde bulunulan durumun çok iyi değerlendirilerek yürütülmesi olduğuna göre HDP’nin de maddi koşulları olmayan çekilme gibi bir yolu seçmesi konumunu çok daha ağırlaştıracağı için HDP yerinde bir kararla özveri ile mücadele edilmesi gerektiği konusuna kendisini kilitlediğini açıklamıştır.

Gerçekten de bugün Ana muhalefet partisi CHP başta olmak üzere muhalefette bulunan partilerin de sine-i millete dönmek gibi bir kararı olmadığına göre HDP böyle bir karar alsa bile hem kendisi açısından hem de demokrasi güçleri açısından yararlı olmayacak bir kararın ötesine geçmeyeceği için böyle bir karar hiç kuşku yok ki yerinde olmayacaktır.

Bu sorun HDP’nin aldığı kararla aşılmıştır ancak bu demek değildir ki ülkemizde HDP ve demokrasi güçlerine yönelik baskı ve yıldırma girişimleri durmuş olacaktır. Aksine Recep Tayyip Erdoğan’ın sürdürdüğü politikalara bakarsanız ortam çok daha gerileceği gibi faşizan baskılar da gün be gün artacaktır.

Durum bu olduğuna göre demokrasi güçlerinin tutum belirlemesinden doğal bir şey olamaz.

Bu yüzden de Türkiye Sosyalist İşçi Partisi olarak demokrasi güçleriyle birlikte davranmamız en doğru yol olacaktır. Kuşkusuz bu yolda mücadele ederken asıl hedefimizi yani sosyalist hedefimizi an bile aklımızdan çıkaracak değiliz. Sonuçta iktidar hedefi, hiç kimseye ama hiç kimseye altın tepside sunulacak bir şey değildir. Bizler bu amaca kararlılığımız ve doğru politikalarımızla ancak varacağımıza göre demokrasi güçleriyle yol yürümeyi de elbet bir yana itecek değiliz. HDP’ye karşı girişilen baskı ve yıldırma hareketi ile birlikte tasfiye girişiminin de püskürtülmesi ancak birlikte mücadele yükseltildiğinde başarılacaktır.

TSİP olarak bizler de bunun bilincindeyiz.

Bu arada cumhur ittifakının 23 Haziran 2019 tarihinde yapılan İBB seçimleriyle nasıl alt edileceğini de gördük ve yaşadıysak benzer mücadelelerle her yerde başarılar elde edebiliriz.

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA